Nejlepší hráči světa na ZŠ Antonínská

Na 3. ročník piškvorkového turnaje Brnocup 2022, který se na Antonínské uskutečnil poslední květnovou sobotu, se sjela opravdová gomoku elita. Mezi jeho hosty a soupeře našich žáků i ostatních účastníků patřili mimo jiné mistři světa z let 2017 a 2019 a juniorští mistři světa z loňského šampionátu, konaného rovněž na naší škole. Pro méně zkušené dětské hráče tak byla každá hra poučením a zdrojem inspirace i zajímavého zážitku.

Akce proběhla ve spolupráci s Českou federací piškvorek a renju, hodnotné ceny pro vítěze věnovala firma Ravensburger, mediální podporu poskytl Český rozhlas Brno a TV Spolu.

Všem děkujeme a těšíme se na viděnou opět v příštím roce.

Video z turnaje

Na Antonínské hráli piškvorky mistři

Výsledky turnaje

 

Zoltán László (vítěz turnaje, mistr světa z roku 2017): In general I had a really good experience, everything went almost as expected. 20 minutes is a short time control to calculate every line in every position, so some mistakes happened but overall I am satisfied with my performance. The open tournament is a format I support because it is great for promotion, especially since some younger players and newbies did really well – defeating one of the very best players in the World, and you can understand. It is important that they get some experience early on because it can boost their development a lot! Finally, I’d like to say some words about the organizers and the venue – they did an excellent job. This is how every tournament should look like, I am sure everybody was very pleased with the circumstances. The venue, ZS Antoninska, is a really nice and cosy school. Big thanks to Jana and Jakub for making this possible for all of us!

 

Martin Muzika (2. místo, mistr světa z roku 2019): Turnaj byl pro mě zajímavý z mnoha důvodů. Ať se jednalo o setkání s hráči po velmi dlouhé době, nebo o samotné hry, které byly velmi náročné i díky účasti hráčů z Polska, Slovenska a Maďarska. Z her si odnáším ujištění, že i po covidové pauze stále dokáži hrát s nejlepšími hráči vyrovnané hry. Se školou spolupracuji jako dohlížející trenér při online juniorských turnajích, které vznikly díky covidu a umožnily tak účast mnohem většímu množství mladých hráčů.

 

Jakub Jan Černý (nejlepší žák ZŠ Antonínská): Na turnaji se mi líbilo hodně. Byl tam zajímavý organizovaný systém, naučil jsem se hromadu nových věcí, jako například přemýšlet pár tahů dopředu. Prohrál jsem s předsedou piškvorkové federace a ten mi pak ukázal, jak jsem to mohl zahrát lépe. Piškvorky hraji asi rok a snažím se pravidelně trénovat. Mám spolužáka Patrika, se kterým můžu hrát. Máme výhodu, že kousek od naší třídy je stoleček s deskou a žetony, kde hrajeme.

 

Lukáš Souček (8. místo, úřadující mistr ČR): Nazval bych to „dojmy ze ZŠ Antonínské s rekordním počtem hráčů“… Turnaj byl velmi hojně obsazen, potěšilo mě, že se sešlo hodně dětí. Jako mistr republiky jsem chtěl dětem téměř neviditelně (snad si někdo z nich všimnul) ukázat, že jsem taky jen

člověk a není třeba si dělat žádné těžkosti z nepovedené hry. I přes mé těžké porážky na stole s protihráči jsem ukázal, že je třeba hrát s nadhledem a především pro zábavu. Získal jsem pocit, že je všechny hra baví a i mírně složitější pravidla hry gomoku oproti klasickým piškvorkám pochopili v prvních pár kolech. S radostí se zúčastním i příští rok a ideálně s celým zástupem školáků ze ZŠ Antonínská:-).

Mgr. Jana Horáková