Ohlédnutí se za projektem Edison

Stejně jako minulý rok i letos na podzim se ve dnech 30.9 až 4. 10. uskutečnil na naší škole mezinárodní projekt Edison, kdy zahraniční VŠ studenti navštíví vybrané základní  a střední školy v ČR. V průběhu jednoho týdne seznamují žáky s historií, kulturou a dalšími zajímavostmi svých zemí. Komunikačním jazykem je angličtina.
Letos nás navštívili studenti z Jordánska, Turecka, Ukrajiny a studentky z Gruzie, Tuniska, Rumunska a Itálie.Cílem tohoto projektu je seznámit žáky s tradicemi různých, pro nás často exotických zemí a bourat nejrůznější předsudky, což se díky vstřícným a bezprostředním zahraničním studentům daří.  Žáci si navíc aktivně i pasivně procvičí angličtinu, takže vidí, že jejich práce v hodinách má i praktické využití.Díky letošnímu projektu se mimo jiné dozvěděli, že Jordánsko má na svém území tábory pro uprchlíky ze Sýrie, kterých je v celé zemi kolem 600 tisíc. O syrské uprchlíky se stará od vypuknutí občanské války v roce 2012. Dále oplývá blahodárným Mrtvým mořem a starobylým kamenným městem Petrou, která je jedním ze 7 divů světa. Ukrajina je sýpkou Evropy a na jejím území jsou krásná města Lvov a Kyjev. Gruzie se stala jednou z top destinací pro České turisty letošního roku, nabízí malebné Tbilisi, přímořské Batumi a velmi starou kulturu, řeč i písmo. Turecko není jenom Istanbul a Antalya, Tunisanka si arabsky bez sebemenších potíží povídala s Jordáncem a v prezentaci ukázala, že Tunisko není jen turisty obležená Džerba, ale i krásné zelené vnitrozemí, dokonce někdy i se sněhem. Tunisko letos vyhrálo cenu za nejlepší olivový olej a pomerančů používají denně minimálně kolem 5 druhů. Děti měly velkou radost ze svých jmen vyvedených arabsky na předloktích. Po otázce, kdo už byl někdy v Itálii, se zvedl les rukou, ujasnili jsme si, že není slušné jíst špagety jenom lžící a žádat k jídlu pokaždé kečup. Rumunsko překvapilo klikatou silnicí v horách, točil se tam i díl seriálu Top Gear, pohoří Karpat je překrásné jak v této zemi, tak i na Ukrajině kam zasahuje.I přes silný přízvuk všech zahraničních studentů jsme si dokázali porozumět, vzájemným porovnáváním vyslovených faktů jsme se shodli na tom, že jsme zase o nějaké ty předsudky lehčí a naše hlavy o pár zajímavých vědomosti a souvislostí těžší. Studenti se shodli na tom, že je před cestou do ČR známí upozorňovali na chladnou povahu Čechů. Tento předsudek však  padl a bylo z jejich strany zjištěno, že jsme přátelští a milí hostitelé!
V rámci projektu Edison se setkávají mladí lidé z celého světa, různého původu a vyznání, ale s jediným cílem: prožít hodnotný, svobodný a smysluplný život, pokud možno beze strachu a předsudků. Tomuto bezpodmínečně napomáhají i tato osobní setkání.
autor: Mgr. Monika Prokopová Štachová