Den Země – Den přírodních věd

Den Země je každoroční akce, která se koná 22. dubna a jejímž cílem je podpořit ochranu přírodního prostředí. Jedná se o den věnovaný naší planetě Zemi, během kterého se k její ochraně organizují různé environmentální akce. Na naší škole 23. dubna proběhl projektový den, který se nesl v duchu ochrany životního prostředí. Vyučující přírodovědných předmětů společně s ostatními pedagogy připravili pro žáky zajímavé dílny, které v letošním školní spojovalo téma země. Během první vyučovací hodiny se žáci prvního a druhého stupně podle barevných pásků rozdělili do skupin. Každou skupinku doprovázel žák devátého ročníku, žáci osmých ročníků plnili roli pomocníků v dílnách. V dílně č. 1 žáci poznávali svět pomocí smyslů, objevovali tajemství zvuků, chutí, vůní a obrazů z různých koutů světa. Ochutnávali exotická ovoce, rozpoznávali různá koření. V druhé dílně se zamýšleli nad propustností zeminy, porovnávali hmotnost různých druhů přírodnin, výsledky svých pokusů zapisovali do badatelského deníku. V dílně č. 3 porovnávali vzorky půdy, rozeznávali nerosty a horniny. Odhadovali, jak rychle si půda dokáže poradit s rozkladem odpadků. Ve čtvrté dílně se dozvěděli o tom, co se nachází v půdě, jak ji člověk využívá, k čemu slouží a jak ji uchovat pro budoucí generace. Žáci si projektovou výuku užili, dozvěděli se mnoho nových a užitečných informací. Příští školní rok bude projektový den provázet téma …, nechte se překvapit.
Autor: Lenka Nazarčuková