Slavíme Mezinárodní den matematiky

V pondělí 14. března 2022 oslavíme na naší škole Mezinárodní den matematiky, vyhlášený organizací UNESCO. Tento den, původně slavený jako Den čísla pí (zápis data v anglicky mluvících zemích 3.14 = π), připomíná důležitost matematiky a její potřebnost v každodenním životě. „Matematika je všude,“ tak zní stručné heslo, kterým Mezinárodní matematická unie zastřešuje celosvětové oslavy. Těch se v rámci celoškolního projektu budeme účastnit i my 😊.

Pro žáky druhého stupně je připravena pestrá škála dílen, a to nejen s čistě matematickou tématikou. Jsou věnovány logice, jazykům, přírodě, historii, hudbě… Žáci si před jarními prázdninami podle svého zájmu zvolí dílnu, ve které pak budou moci řešit zajímavé úkoly, bádat, tvořit, nebo také péct koláčky PIE či pracovat na reportážích do školního časopisu Toník Ostrozrak – zkrátka si tento den se svými spolužáky užít trochu jinak. O bohatý program se postarali nejen vyučující, ale i hosté. Pozvání přijal exprezident Světové hádankářské federace a zároveň mistr světa v řešení logických úloh Vítězslav Koudelka, a dále medailista z MS v luštění sudoku Pavel Pellar. Na prvním stupni se den věnovaný matematice odehraje v úterý 15. 3. a proběhne ve znamení výuky mladších žáků staršími. Máme se tedy na co těšit!

Seznam dílen spolu s anotacemi ke každé z nich najdete v příloze.

Autor: Mgr. Jana Horáková

Logika hrou

Matematické zebry

Kruhové mandaly

Ďábel alkohol

Hazardní hry

Historické měření

Hudebně – matematická dílna

Zajímavá čísla v britské historii – tvorba komiksu

Zajímavá čísla v historii USA – tvorba komiksu

Matematické pojmy a slovní úlohy v němčině

Německo v číslech

Pečení koláče

Rekordy v rostlinné a živočišné říši

Reportéři v akci